Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niemal w całości sfinansuje kampanię edukacyjno-informacyjną w tematyce wykorzystywania biogazu w Polsce. Grant w wysokości ponad 1,9 mln zł otrzyma Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, który zrealizuje akcję we współpracy z partnerami – Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz w Lublinie.
Projekt informacyjno-edukacyjny dotyczący biogazu i biometanu będzie skierowany przede wszystkim do podmiotów zainteresowanych odzyskiwaniem i wykorzystywaniem tego surowca, do osób lub organizacji, które planują a także realizują projekty jego wykorzystania.
Jego komponenty przewidziano w prasie, telewizji oraz radiu i internecie. W mediach pojawią się m.in. artykuły merytoryczne, nagrania rozmów eksperckich na temat biogazu. Stworzony zostanie bezpłatny i ogólnodostępny portal pełniący funkcję bazy wiedzy, pełnej rzetelnych, pochodzących ze sprawdzonych źródeł danych, publikacji i raportów. Przewidziano także organizację konferencji tematycznych i udział w 3 wydarzeniach branżowych. Ponadto zainteresowanym zaproponowane zostaną szkolenia oraz wizyty w biogazowniach.
Celem kampanii będzie udzielenie wyczerpujących i opartych na praktyce odpowiedzi na wszystkie zagadnienia dotyczące technicznych, organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych aspektów związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem paliwa biogazowego. Mimo wyraźnej tendencji do wzrostu produkcji biogazu w rolnictwie, specjalna część przekazu będzie przygotowana, tak aby dalej wspomagać rozwój jego potencjału energetycznego na terenach wiejskich.
Umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia podpisali 3 marca br. w Warszawie: wiceprezes zarządu NFOŚiGW Sławomir Mazurek oraz dyrektor IOŚ – PIB dr inż. Krystian Szczepański. Dofinansowanie zostało przekazane w ramach programu Edukacja ekologiczna.
Kampania zasięgiem ma objąć ponad 4,6 mln osób.