Accessibility Tools

Skip to main content

O projekcie

Bioinitium

Kontekst

Jednym z najpoważniejszych
zagrożeń naszych czasów
są zmiany klimatu
Zmiany klimatu stawiają przed społeczeństwem wiele nowych wyzwań. Aby zminimalizować ich negatywne skutki i chronić środowisko naturalne, konieczne jest ograniczenie globalnych emisji gazów cieplarnianych. Do kluczowych działań, które mogą przyczynić się do osiągnięcia tego celu, należy zwiększenie udziału energii odnawialnej w naszej gospodarce, w tym tej pochodzącej z biogazu i biometanu.

Działania te powinny się skupiać przede wszystkim na produktach ubocznych w produkcji rolnej oraz w aglomeracjach miejskich – jako produktach pozyskiwanych w oczyszczalniach ścieków w procesie fermentacji i kofermentacji.

Kolejnym argumentem za rozwojem tego źródła energii odnawialnej jest międzynarodowa sytuacja społeczno-gospodarcza. 

Z tego powodu priorytetem dla Polski na nadchodzące lata jest pełna niezależność energetyczna i pełne uniezależnienie się od dostaw gazu z jednego źródła, co umożliwi m.in. biogaz.

Według różnych szacunków mamy w Polsce potencjał do produkcji nawet 8 mld m3 biometanu lub 30,5 TWh prądu z biogazu. Natomiast w ubiegłym roku zarejestrowane instalacje wytworzyły jedynie 583 mln m3 biogazu rolniczego, a ich łączna moc elektryczna wyniosła zaledwie 142,347 MWe.

Biogazowni z roku na rok przybywa, jednak wciąż jest to wzrost zbyt powolny w stosunku do potencjału energetycznego naszego kraju.

Czas na biogaz

Czas

na biogaz

O projekcie

Bioinitium

W marcu tego roku Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia dotyczącą wykorzystywania biogazu i biometanu w Polsce.

Kampania realizowana we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i Białymstoku ma na celu udzielenie praktycznych odpowiedzi na wszystkie zagadnienia dotyczące technicznych, organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych aspektów związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem paliwa biogazowego.

Projekt o zasięgu ogólnopolskim będzie skierowany do wszystkich grup  zainteresowanych mających w planach rozwój biogazowni oraz podmiotów już realizujących działania związane z odzyskiwaniem i wykorzystywaniem biogazu i biometanu.

W wyniku realizacji projektu powstanie m.in. szereg eksperckich publikacji, stworzony zostanie bezpłatny i ogólnodostępny portal pełniący funkcję bazy wiedzy. Zaplanowano również organizację konferencji tematycznych oraz szkoleń, w tym 10 wizyt w biogazowniach. Kampania zasięgiem ma objąć ponad 4,6 mln osób.


Finansowanie 

IOŚ-PIB realizuje inicjatywę we współpracy z partnerami – Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz w Lublinie.

Dofinansowanie w wysokości 1 918 320,00 zł zostało przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Edukacja ekologiczna.

Fakty i liczby

Ważne fakty dotyczące
biogazu w Polsce

2.352

produkcja energii elektrycznej z biogazu w Polsce

30.5

potencjał do produkcji energii elektrycznej z biogazu w Polsce

280

moc zainstalowanych biogazowni w Polsce

383

instalacje biogazowe w Polsce

2

Roczny zysk z biogazowni rolniczej o mocy do 0,5 MW

8

czas budowy biogazowni o mocy 0,499 MW

Dlaczego biogaz?
Biogaz jest źródłem energii elektrycznej oraz ciepła, jeśli zawiera więcej niż 40% metanu.
Biogaz może być wykorzystywany jako paliwo do pojazdów.
Mała biogazownia przydomowa, o mocy 10kW, pozwala na zaspokojenie potrzeb jednej rodziny.
Biogaz odpowiednio oczyszczony jest tańszym i ekologicznym substytutem gazu ziemnego.
Wyróżniamy dwa typy biogazowni: rolniczą i przemysłową (na składowiskach odpadów lub przy oczyszczalniach ścieków)
Poferment jest produktem ubocznym z biogazowni, który może być wykorzystany jest jako nawóz.
Budowa biogazowni rolniczej nie wymaga specjalnych pozwoleń na sprzedaż lub wytwarzanie energii i traktowana jest podobnie, jak fotowoltaika czy pompy ciepła.
Produkcja biogazu umożliwia zagospodarowanie odchodów zwierzęcych oraz produktów ubocznych z produkcji roślinnej i gospodarstw domowych.
Dzięki produkcji biogazu zmniejszenie się zanieczyszczenie wód związkami azotu dzięki zachodzącej podczas procesu fermentacji metanowej przemiany azotu organicznego w nieorganiczny.
W wyniku fermentacji metanowej prowadzonej w biogazowni zmniejsza się uciążliwość odorową odpadów organicznych.

© 2023 IOŚ-PIB All Right Reserved