This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
O projekcie
Bioinitium
Kontekst
zagrożeń naszych czasów
są zmiany klimatu
Działania te powinny się skupiać przede wszystkim na produktach ubocznych w produkcji rolnej oraz w aglomeracjach miejskich – jako produktach pozyskiwanych w oczyszczalniach ścieków w procesie fermentacji i kofermentacji.
Kolejnym argumentem za rozwojem tego źródła energii odnawialnej jest międzynarodowa sytuacja społeczno-gospodarcza.
Z tego powodu priorytetem dla Polski na nadchodzące lata jest pełna niezależność energetyczna i pełne uniezależnienie się od dostaw gazu z jednego źródła, co umożliwi m.in. biogaz.
Według różnych szacunków mamy w Polsce potencjał do produkcji nawet 8 mld m3 biometanu lub 30,5 TWh prądu z biogazu. Natomiast w ubiegłym roku zarejestrowane instalacje wytworzyły jedynie 583 mln m3 biogazu rolniczego, a ich łączna moc elektryczna wyniosła zaledwie 142,347 MWe.
Biogazowni z roku na rok przybywa, jednak wciąż jest to wzrost zbyt powolny w stosunku do potencjału energetycznego naszego kraju.
Czas na biogaz
Czas
O projekcie
Bioinitium
W marcu tego roku Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia dotyczącą wykorzystywania biogazu i biometanu w Polsce.
Kampania realizowana we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i Białymstoku ma na celu udzielenie praktycznych odpowiedzi na wszystkie zagadnienia dotyczące technicznych, organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych aspektów związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem paliwa biogazowego.
Projekt o zasięgu ogólnopolskim będzie skierowany do wszystkich grup zainteresowanych mających w planach rozwój biogazowni oraz podmiotów już realizujących działania związane z odzyskiwaniem i wykorzystywaniem biogazu i biometanu.
W wyniku realizacji projektu powstanie m.in. szereg eksperckich publikacji, stworzony zostanie bezpłatny i ogólnodostępny portal pełniący funkcję bazy wiedzy. Zaplanowano również organizację konferencji tematycznych oraz szkoleń, w tym 10 wizyt w biogazowniach. Kampania zasięgiem ma objąć ponad 4,6 mln osób.
Finansowanie
IOŚ-PIB realizuje inicjatywę we współpracy z partnerami – Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz w Lublinie.
Dofinansowanie w wysokości 1 918 320,00 zł zostało przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Edukacja ekologiczna.
Fakty i liczby
biogazu w Polsce
2.352
produkcja energii elektrycznej z biogazu w Polsce
30.5
potencjał do produkcji energii elektrycznej z biogazu w Polsce
280
moc zainstalowanych biogazowni w Polsce
383
instalacje biogazowe w Polsce
2
Roczny zysk z biogazowni rolniczej o mocy do 0,5 MW
8
czas budowy biogazowni o mocy 0,499 MW