Jednym z najpoważniejszych zagrożeń naszych czasów są zmiany klimatu, które stawiają przed społeczeństwem wiele nowych wyzwań. Aby zminimalizować ich negatywne skutki i chronić środowisko naturalne, konieczne jest ograniczenie globalnych emisji gazów cieplarnianych. Jednym z kluczowych działań, które mogą przyczynić się do osiągnięcia tego celu, jest zwiększenie udziału energii odnawialnej w naszej gospodarce, w tym tej pochodzącej z biogazu i biometanu.
Korzyści z biogazu
Dynamicznie postępujący rozwój gospodarczy, a także dotychczasowe modele produkcji i konsumpcji powodują, że zasoby naturalne zużywane są w szybkim tempie, a zmiany klimatu, pośrednio wywołane emisją gazów cieplarnianych, powodują nie tylko straty w przyrodzie, ale również w wymiarze ekonomicznym.
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy wynika, że z powodu zjawisk ekstremalnych będących konsekwencją zmian klimatu, Polska traci rocznie średnio 6 mln złotych. Szacuje się, że w ciągu niespełna dwóch dekad, ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały straty bezpośrednie o wartości 115 mld zł.
Aby zminimalizować negatywne skutki postępujących zmian klimatu, konieczne jest ograniczenie globalnych emisji gazów cieplarnianych pochodzenia antropogenicznego, miedzy innymi poprzez zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Wartą zauważenia alternatywą dla paliw kopalnych jest biogaz, który, w odróżnieniu od innych odnawialnych źródeł energii, nie jest zależy od warunków pogodowych, a jego produkcja nie podlega sezonowości. Zaletą jest również możliwość wykorzystania tego paliwa do jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, co z kolei przekłada się na samowystarczalność energetyczną w skali lokalnej.
Recykling odpadów organicznych i redukcja emisji gazów cieplarnianych
Korzyści z produkcji biogazu wynikają z faktu, że jest on produkowany z odnawialnych surowców, takich jak odchody zwierzęce, osady ściekowe, frakcja organiczna stałych odpadów komunalnych, odpady rolne oraz produkty uboczne rolnictwa. Wymienione substraty, zamiast trafiać na składowiska odpadów i być źródłem potencjalnych emisji zanieczyszczeń do atmosfery, gleby i wody, w prostym procesie mogą być przekształcone na wartościowe paliwo do produkcji energii.
Metan, który jest głównym składnikiem biogazu powstającego samoistnie w procesach biologicznego rozkładu substancji organicznych, jest znacznie bardziej agresywnym gazem cieplarnianym powodującym zmiany klimatu, niż sam dwutlenek węgla. “Każdy metr sześcienny odzyskanego w biogazowni metanu, przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych” – mówi Piotr Zacharski, Kierownik Zakładu Strategii Środowiskowych w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym. Według różnych szacunków, podaje się, że ten bezbarwny i bezwonny gaz, wpływa na efekt cieplarniany w okresie stu lat aż 28 razy bardziej niż dwutlenek węgla.
Wykorzystanie energetyczne biogazu jest zatem doskonałą metodą ograniczania negatywnego wpływu metanu na zmiany klimatu.
Tworzenie miejsc pracy i rozwój lokalnej gospodarki
Rozwój sektora biogazowego może pozytywnie wpłynąć na niezbędną do przeprowadzenia transformację terenów rolniczych, a także przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy na różnych etapach produkcji, od zbierania surowców po utrzymanie i obsługę instalacji. Ponadto, produkcja biogazu może stymulować rozwój lokalnej gospodarki poprzez zakup surowców od dostawców z regionu i sprzedaż energii elektrycznej czy ciepła do miejscowych odbiorców.
Rozwój rynku biogazowego to także spore dochody do budżetu gminy w postaci podatków, dzięki którym samorząd będzie mógł, np. finansować potrzebne inwestycje. Dla samych rolników, którzy będą dostarczać substraty, dodatkową korzyścią będą stałe, gwarantowane dochody oraz możliwość pozyskania wartościowego i bezwonnego nawozu.
Inwestycje w biogazownie i biometanownie mogą stanowić również odpowiedź na problemy związane z zagospodarowaniem rosnącej ilości odpadów organicznych, a także zredukować emisję odorów, które przy intensywnej produkcji zwierzęcej, mogą być uciążliwe dla lokalnej społeczności.