Polska, tak jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, stoi w obliczu wyzwań związanych z osiągnięciem celów klimatycznych oraz pilną potrzebą transformacji energetycznej i przejścia na bardziej zrównoważone źródła energii.
W tym kontekście coraz większe uznanie zyskuje biogaz jako jeden z istotnych elementów miksu energetycznego. Jednak biogaz, produkowany w wyniku fermentacji materiałów organicznych, oferuje potencjał nie tylko w zakresie energetyki. Może stanowić odpowiedź na problemy związane z zagospodarowaniem rosnącej ilości odpadów, a także zredukować emisję odorów, które bywają uciążliwe dla lokalnej społeczności. Ponadto przy produkcji biogazu rolniczego powstaje tzw. poferment, czyli wysokiej jakości nawóz. Dużą zaletą produkcji energii z biogazu jest także jego stabilność – w odróżnieniu do pozostałych źródeł OZE, wytwarzanie biogazu nie jest uzależnione od warunków pogodowych.
W Polsce pierwsze biogazownie pojawiły się już kilka dekad temu, jednak dopiero teraz zaczynają być traktowane jako jeden z kluczowych elementów strategii energetycznej kraju. Obecnie istnieje w Polsce ponad 380 instalacji biogazowych, z czego większość zlokalizowana jest na terenach rolniczych. Biogazownie te najczęściej wykorzystują jako surowiec wsadowy gnojowicę, obornik, resztki roślinne, a także pozostałości z przemysłu rolno-spożywczego, co przyczynia się nie tylko do produkcji energii, ale także do ograniczenia ilości odpadów i emisji gazów cieplarnianych. Dzięki czemu technologia ta jest doskonałym przykładem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Cały artykuł można przeczytać na portalu teraz-srodowisko.pl