Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z marca br., do rejestru wytwórców biogazu rolniczego było wpisanych 146 biogazowni rolniczych należących do 122 podmiotów, których łączna zainstalowana moc elektryczna wynosiła ponad 142 MWe. W ubiegłym roku zarejestrowane instalacje wytworzyły blisko 583 mln m3 biogazu rolniczego, a ich łączna moc elektryczna wyniosła 142,347 MWe. Wynika z tego, że obecnie w Polsce z biogazu pochodzi jedynie ok. 1% prądu.

Jednak wg różnych szacunków mamy w Polsce potencjał do produkcji blisko 8 mld m3 biometanu lub 30,5 TWh prądu z biogazu. Naturalnym kierunkiem rozwoju jest zatem budowa biogazowni na terenach rolniczych, natomiast wokół miast mogą powstać biogazownie zasilane osadami z oczyszczalni ścieków i bioodpadami.

Biogazowni z roku na rok przybywa, jednak wciąż jest to wzrost zbyt powolny w stosunku do potencjału energetycznego naszego kraju. Inwestycje w biogaz i biometan są niezbędne, również ze względu na pilną potrzebę transformacji energetycznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej.

“Aby zwiększyć tempo powstania nowych instalacji, konieczne jest przede wszystkim zapewnienie łatwo dostępnego wsparcia finansowego dla inwestorów oraz ułatwiony proces pozyskania decyzji administracyjnych niezbędnych do budowy biogazowni.”– podkreśla Piotr Zacharski.

Bariery utrudniające rozwój biogazowni rolniczych

Jednym z głównych problemów rozwoju biogazowni jest brak akceptacji lokalnej społeczności, która zazwyczaj jest negatywnie nastawiona do realizacji takiego przedsięwzięcia. Wynika to z najczęściej z braku wiedzy na temat korzyści wynikających z takich inwestycji. Dodatkowo brakuje rzetelnych informacji na temat efektywności energetycznej i ekonomicznej, związanych z budową instalacji biogazowej. Kolejnym czynnikiem jest ograniczona liczba projektantów, generalnych wykonawców, specjalistycznych firm budowlanych oraz technologów wyspecjalizowanych w projektowaniu, budowie oraz w eksploatacji biogazowni. Nadal występują także problemy spowodowane brakiem dostępności i odpowiedniej przepustowości sieci elektroenergetycznej. Utrudnienie stanowią również problemy natury legislacyjnej.

Na szczęście w ostatnim czasie podejmowane są kroki na rzecz rozwoju rynku biogazowego. W kwietniu br. do konsultacji przekazano projekt ustawy Ministerstwa Rolnictwa, która ma usprawnić powstawanie biogazowni rolniczych. Nowe przepisy ułatwią m.in. procesy inwestycyjne, budowlane i wydawanie warunków przyłączenia do sieci.

Ponadto inicjuje się coraz więcej działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup interesariuszy. Za przykład mogą posłużyć: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy.

Kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz biogazu i biometanu

W marcu tego roku Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia dotyczącą wykorzystywania biogazu i biometanu w Polsce. Kampania realizowana we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i Białymstoku ma na celu udzielenie praktycznych odpowiedzi na wszystkie zagadnienia dotyczące technicznych, organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych aspektów związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem paliwa biogazowego. Projekt o zasięgu ogólnopolskim będzie skierowany do wszystkich grup zainteresowanych mających w planach rozwój biogazowni oraz podmiotów już realizujących działania związane z odzyskiwaniem i wykorzystywaniem biogazu i biometanu.