Publikacja autorstwa Artura Antosza i Stefana Ptaka zatytułowana „Analiza przemysłowych instalacji biogazowych w aspekcie rozwoju technologii oczyszczania biogazu”, która ukazała się w miesięczniku „Nafta-Gaz”, nr 8 w 2023 r., rozpowszechniania wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii (OZE) i ich konkurencyjności ekonomicznej.  Przedstawia różne rodzaje biogazowni oraz surowców stosowanych do produkcji biogazu. Publikacja ukazuje ponadto sytuację rozwoju energetycznego rynku biogazu na wszystkich kontynentach, poziom zróżnicowania pod względem liczby instalacji, stopnia ich skomplikowania, zastosowanych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych, zwłaszcza dla dużych scentralizowanych biogazowni.

Autorzy podkreślają, jak istotną rolę w napędzaniu nowoczesnych gospodarek mają odnawialne źródła energii, które są neutralne pod względem środowiskowym. Podkreślą potrzebę szerokiego przyjęcia i konkurencyjności gospodarczej OZE, ze szczególnym uwzględnieniem biomasy. Zwłaszcza produkcja biogazu rolniczego z biomasy jest podkreślana jako jedno z najbardziej obiecujących i stabilnych źródeł zielonej energii.

Autorzy opisują, na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych, próby uzyskania biogazu z czterech różnych surowców, takich jak jabłka, marchwi, trawy oraz produktu ubocznego powstającego w procesie odśluzowania oleju rzepakowego. Na podstawie „analizy intensywności pasm dwutlenku węgla do metanu FTIR wytypowano próbkę biogazu, który charakteryzował się największym udziałem metanu i dla którego wykonano pełną analizę składu gazu”.

Artykuł przedstawia kompleksowe spojrzenie na obecny stan sektora biogazu, w tym jego wyzwania i potencjał rozwoju w przyszłości.

Artykuł dostępny na stronie www.inig.pl